Czerstwe pieczywo nie zachęca do konsumpcji. Można oczywiście przerobić je na grzanki lub zrobić z niego chleb w jajku. Jest to jedna z potraw z mojego dzieciństwa, którą uwielbiam i robię do dzisiaj :) Czasami jednak wolelibyśmy je odświeżyć i zjeść smaczne kanapki. Jest oczywiście na to sposób i dzisiaj podpowiemy Wam jak odświeżyć czerstwe pieczywo.
Czerstwych bułek czy chleba nie musisz wyrzucać. Można je odświeżyć i dzięki temu jeszcze zjeść je ze smakiem. To również pomoże Ci zadbać o swój domowy budżet. Wyrzucanie pieczywa to marnotrawstwo. Jeśli stosujesz zasadę zero waste to dużo lepszym pomysłem jest jego wykorzystanie. Pieczywo czerstwieje gdy wyparowuje z niego wilgoć. Wtedy staje się suche i twarde. Często już na wieczór bułki zakupione w sklepie nie są tak smaczne. Te z piekarniki potrafią wytrzymać dłużej, ale nadal jest to produkt, który choć nie zepsuje się tak szybko to najsmaczniejszy jest krótko po upieczeniu.
Istnieje wiele domowych sposobów na odświeżenie starego pieczywa. Możesz to zrobić w piekarniku lub mikrofalówce. Ważne jest też to jak pieczywo przechowujesz, a nawet gdy jest już czerstwe możesz wykorzystać je do stworzenia innych dań. Dzisiaj zajmiemy się tym tematem.
Aby odświeżyć chleb musimy go ponownie podgrzać, ale w taki sposób by nadać mu wilgotności, którą stracił. Dlatego zwykłe włożenie go do piekarnika nie wystarczy. Wraz z nim umieścimy w piekarniku szklankę wody, która będzie parować, a suchy chleb pochłonie wilgoć z powietrza, którą dzięki temu wytworzymy. Piekarnik rozgrzewamy do 150 stopni Celsjusza. Na ruszcie kładziemy chleb (zadziała lepiej niż blacha), a obok umieszczamy szklankę wody w naczyniu, które może znajdować się w piekarniku. Pieczemy go przez kilkanaście minut i wyjmujemy z piekarnika. Znów będzie jak świeży. Jeśli to możliwe możesz go nawet podzielić na kromki, a wtedy jeszcze szybciej je odświeżysz.
Jak już wiesz czerstwienie pieczywa jest efektem utraty wilgotności. Dlatego musimy zapobiec temu zjawisko. Włożenie go do chlebaka sprawi, że szybko wyschnie. Jeśli jednak chleb szczelnie zawiniemy np. w foliowy worek to dłużej będzie świeży. Warto i tak mimo wszystko szybciej go zjeść bo zatrzymana wilgoć może sprawić, że chleb nie wyschnie, ale za to zacznie pleśnieć. Dobrym sposobem jest zamrożenie chleba. Jeśli wiesz, że nie zdążysz go zjeść w całości zamrożenie go zachowa jego świeżość.
Więcej na temat jak przechowywać chleb dowiesz się z naszego innego poradnika. Zachęcamy Was do jego przeczytania, gdyż znajduje się tam wiele ciekawych informacji na temat różnych sposobów przechowywania pieczywa.
Chleb umieść w worku nadającym się do mrożenia, a zamykając go postaraj się wycisnąć jak najwięcej powietrza. Teraz wystarczy go już tylko włożyć do zamrażarki. Możesz nawet wcześniej podzieli go na kromki, aby potem nie wyjmować całego bochenka, a jedynie tyle kromek ile potrzebujesz. Chleb tostowy można nawet użyć bez rozmrażania i od razu prosto z zamrażarki włożyć do tostera. Zwykły chleb trzeba jednak rozmrozić i bardzo ważne jest to by zrobić to w odpowiedni sposób.
Najlepszym sposobem rozmrażania pieczywa jest wykorzystanie piekarnika. Rozgrzej go do temperatury 175 stopni Celsjusza i włóż do niego zamrożony chleb na 40 minut. Jeśli nie zależy Ci na czasie możesz też zostawić chleb na blacie aby się rozmroził, ale nie będzie wtedy tak smaczny jak z piekarnika. Dlatego i wtedy warto go włożyć chociaż na 10 minut do rozgrzanego piekarnika gdy już się rozmrozi.
Odświeżyć bułki możemy również w piekarniku podobnie jak chleb. Ale jest na to szybszy sposób, który możesz też wykorzystać z pojedynczymi kromkami chleba. Wykorzystamy do tego celu kuchenkę mikrofalową. Włóż do niej bułki oraz kubek wypełniony na połowy wodą. Następnie włącz kuchenkę. W zależności od ilości pieczywa będzie potrzebny inny czas, ale w przypadku jednej bułki wystarczy nawet 30-60 sekund w zależności od mocy kuchenki. Przy wyciąganiu uważaj, pieczywo będzie naprawdę gorące.
W ten sam sposób za pomocą kuchenki mikrofalowej możesz odświeżyć pączki oraz inne słodkie bułki czy nawet kawałki sczerstwiałego ciasta. W ten sposób nie musisz ich wyrzucać i masz coś pysznego do kawy :)